top of page

Kuna COVID muutis meie elu- ja töökeskkonda päris palju, muutus ka logopeedi töös kaugteraapia võimalusest vajaduseks.

Tänaseks on kaugteraapia üks osa meie igapäevasest tööst nii täiskasvanute kui lastega ja nende peredega. See võimaldab meil jõuda klientideni, kellel võib olla raskusi kontaktvastuvõtule pääsemisega. Samuti muudab see logopeedi töö paindlikumaks.


Mida kujutab endast kaugteraapia logopeedi töös?


Kaugteraapias kasutab logopeed telekommunikatsiooni vahendeid, et pakkuda hindamist, nõustamist ja teraapiat. See võimaldab meil tuua logopeedi kabineti kliendi koju, muutes kvaliteetse abi kättesaadavaks seal, kus asub abivajaja.


Kliendid saavad oma kodus personaalset teraapiat, mis parandab teraapia järjepidevust ja vähendab selleni jõudmiseks kuluvat aega ja kulu. Loomulikult on kaugteraapial nii omad eelised kui ka omad kitsaskohad ja seda nii kliendile kui ka terapeudile.


Parem kättesaadavus

Teame kui keeruliseks ja kulukaks on muutunud vajaliku abini jõudmine kui elad eemal tõmbekeskusest. Teraapia on niigi kallis, kuid lisanduvad ka sõidukulud, kulud toidule kui oled kodust eemal ja võibolla ka ööbimiskulud. Meie eluviis on samas muutunud liikuvamaks ja võib meid viia kodumaalt kaugele, sinna, kus emakeelne abi pole kättesaadav.

Üks kaugteraapia peamisi eeliseid ongi selle kättesaadavus olenemata külast, linnast või riigist.


Paindlikkus ja mugavus

Teraapia ajastamine võib olla keeruline töö, kooli või perekondlike kohustuste tõttu. Kaugteraapia pakub paindlikkust - saad astuda virtuaalsesse logopeedi kabinetti mis tahes sobivast asukohast, olgu see kodus, koolis, lasteaias või tööl, kas hommikul või õhtul.


Tehnoloogia loob uusi võimalusi

Kaugteraapia pakub logopeedile mitmeid interaktiivseid vahendeid, et hoida kliente kaasatuna. Interaktiivsed rakendused, veebimängud, videoklipid ja õppevahendid, mida ei pea tingimata välja printima, muudavad teraapia lõbusaks ja tõhusaks.

Näiteks mängupõhiste õppeplatvormide kasutamine võib suurendada kliendi motivatsiooni; uuringud näitavad, et kliendid, kes kasutavad kohtumiste ajal interaktiivseid tööriistu, teatavad 40% suuremast soovist osaleda teraapias. Samuti võimaldab tehnoloogia kaasata samasse virtuaalsesse teraapiaruumi inimesi erinevaist paigust, kellel on samad mured.


Ökonoomne valik

Kaugteraapia võib olla nii kliendi kui ka logopeedi jaoks ökonoomseim valik.

Vähendades teraapiasse minekule kuluvat aega, kahaneb ka töölt eemal viibimise aeg - nii saavad kliendid raha säästa. Pakkuja poolelt saavad terapeudid vähendada füüsilise kontoripinna ülalpidamiskulusid. Kaugteraapia võimaldab ka terapeudil teenindada enam kliente suuremal alal. Teisalt annab kaugteraapia võimaluse paremaks koostööks kliendi võrgustikuga - virtuaalsesse ühisruumi on erinevates asutustes töötavaid spetsialiste logistiliselt lihtsam koondada kui reaalsesse ruumi.


Kaugteraapia võimalikud kitsaskohad


Sõltuvus tehnoloogiast

Kuigi tehnoloogia toob kaasa palju eeliseid, võib see luua ka takistusi.

Õnnestunud teraapia jaoks on hea internetiühendus ja toimivad seadmed hädavajalikud (kaamera, mikrofon, arvuti, tahvelarvuti või mobiiltelefon). Eesti on maapiirkondade kaabelvõrguga katmises Euroopa Liidu riikide seas ligi 70 protsendiga 9. kohal, edastades kõiki meie lähinaabreid (Euroopa Liit, raport Digital Decade), kuid uurdepääs kiirele internetile pole siiski veel kõikjal stabiilne. See võib takistada nende piirkondade klientide osalemist kaugteraapias. Raskused tehnika käsitlemisel võivad samuti teraapiat häirida, muutes klientidele osalemise keerulisemaks või vajades täiendavat personali/inimesi, kes kohapeal klienti toetavad. Laste puhul on vanema osalemine üldiselt teraapia toimimise eelduseks.


Vahetu kontakti puudumine

Näost näkku suhtlemine on terapeudi ja kliendi vahelise usalduse loomisel ülioluline.

Kaugteraapia ei pruugi soodustada samal tasemel isiklikku sidet. Ajakirjas Journal of Communication Disorders avaldatud uuring näitas, et 38% terapeutidest tajus raskusi virtuaalsete kohtumiste ajal kontakti loomisel. See puudujääk isiklikus kontaktis võib põhjustada tõrkeid suhtlemisel ja kaasamisel. Seega tasub ka kaugteraapia puhul aeg-ajalt siiski vahetult kohtuda, et see side tekiks ja ei kaoks.


Hindamis- ja vaatlusvõimalused

Silmast-silma kontakt võimaldab põhjalikku hindamist otsese suhtluse kaudu.

Kaugteraapia puhul võib olla raskusi mitteverbaalsete vihjete äratundmisel, mis on hindamisel olulised. Samuti võib keskkond palju mõjutada suhtlemist ja selle objektiivset hindamist.

NB! Samas võib kliendile ja tema perele turvaline ja tuttav keskkond hindamist hoopis soodustada.


Mida teha, et kaugteraapia/ - hindamine õnnestuks?


  • Leia ruum, mis toetab keskendumist: vaikne ja segajatest vaba keskkond.

  • Testi tehnoloogiat eelnevalt: Veendu, et seadmed ja internetiühendus töötavad hästi enne kohtumist.

  • Pane valmis teraapiaks vajalikud vahendid (logopeed annab sulle teada, mida sa vajad).

  • Laste puhul on oluline, et vanem osaleks või oleks abivajaduse tekkides käepärast.

  • Hoia käepärast ka logopeedi kontakttelefon, et vajadusel tehnilistest probleemidest märku anda.


Kaugteraapia tulevik

Tänaseks on kaugteraapia ka Tervisekassa ametlike teenuste nimistus
Eesmärk on selge: pakkuda tõhusat abi olenemata teenuse osutamise viisist ja kliendi asukohast.

Wide angle view of a quiet therapy space with technology setup
Vaikne nurk, kus tehnoloogilised vahendid on valmis kaugteraapia alustamiseks.

Kuigi kaugteraapia pakub põnevaid võimalusi kõneravis, on oluline kaaluda selle eeliseid ja väljakutseid ning valida kliendile sobivaim viis. Minu senine kogemus on olnud väga erinev - osadel juhtudel toimib see suurepäraselt, teistel jälle üldsegi mitte. Seega - valik tuleb teha koostöös kliendiga ja/või tema perega.

Mulle logopeedina on kaugteraapia pakkunud tohutult arenguvõimalusi uute interaktiivsete vahendite koostamisel (nii loominguline töö!). Samas on olnud see ka suurepärane võimalus oma tehnoloogia alaste teadmiste avardamisel. Kui ma veel 15 aastat tagasi olin veendunud, et logopeed ei saa oma teenust pakkuda virtuaalses kabinetis, siis nüüd ....


Minu virtuaalne kabinet on avatud!

 
 
 

Lugemisaasta alguse puhul on asjakohane rääkida lugemisest.

Olen lapsest saati raamatuid armastanud: lapsena võisin neid lugeda kasvõi taskulambivalgel teki all. Raamutupoes satun sageli emotsioonioste tegema - raamatupoe lõhn ja keskkond mõjuvad nagu meepott. Võin sinna tundideks lõksu jääda, et raamatuid katsuda, sirvida, nautida seda ootusärevust ja põnevust - et millega ma siit seekord koos koju lähen.

Kust selline huvi alguse on saanud? Ju ikka kodust, kus oli palju raamatuid, kus palju loeti. Raamatute omamine enda ümber loob siiani minus rahu ja hubase tunde.

Lastele raamatute ettelugemisel, nendega koos lugemisel, koos raamatukogus ja raamatupoes käimisel on lisaks lugemishuvi tekitamisele ja kõne arengu toetamisele ka suur emotsionaalne väärtus.

Cambridge'i ülikooli uuring leidis, et lastel, kes hakkavad varakult lugemisest rõõmu tundma, on noorukieas paremad kognitiivsed võimed ja parem vaimne tervis. Uuring näitas, et regulaarne lugemine lapsepõlves aitab kaasa emotsionaalsele heaolule ja akadeemilisele edule hilisemas elus.

Kui su lapsel on raskusi lugemisoskuse omandamisel, on siiski oluline hoida huvi raamatute ja lugemise vastu. Kui vajad selles osas abi, pöördu eripedagoogi või logopeedi poole.


Loe lisaks:


 
 
 

Uus aasta on justkui valge paberileht - kõik on võimalik!

Plaanide tegemine on kasulik, kuna see aitab meil tunda end kindlamalt, vähendada ärevust ja saada ka head tagasisidet - saingi hakkama, pean midagi teisiti tegema.

Eks millegi uue alustamiseks on iga aeg hea, kuid aasta algus tundub kuidagi eriti hea.

Miks siis ka mitte!

Eesmärke uueks aastaks pudeneb lausa varrukast!

  • söön tervislikumalt,

  • liigun rohkem,

  • teen vähem tööd,

  • olen rohkem koos lähedastega.


Eesmärkide seadmine ja lubaduste andmine on lihtne. Ehk oled Sinagi seda teinud? Ehk oled koos logopeediga seadnud teraapia eesmärke ka endale või oma lapsele?

Need eesmärgid kipuvad olema aga sageli liiga ambitsioonikad ja panevad meid suure surve alla - tahaks ju kiireid tulemusi ning sooviks, et muutused oleksid püsivad.

Mis aitaks siis reaalsete tulemusteni jõuda?


Siin tulevad appi rutiinid.

Lubadused loovad suure pildi - kaugema sihi, kuid rutiinid loovad igapäevase struktuuri, kuidas selle sihi suunas liikuda.


See teadmine on abiks ka siis kui käid teraapias, kas ise või oma lapsega. Kuidas nii?


Logopeedi kabinetist väljudes võib sageli olla tunne, et ülesanne käib üle jõu.

Mis siis kui laps pole koostööaldis?

Kust ma selle aja leian?

Lapse päevad on niigi pikad ja tegevusi täis!

Olen ise ka väsinud peale tööd!

Lapsel ei jäägi aega mängimiseks!


Olukord ei ole siiski lootusetu!

Millest alustada?

Mõtle läbi, milliseid igapäevaseid rutiine oma lapsega koos läbid.

Hommikul (nt riietumine, hambapesu, hommikusöök, lasteaeda/kooli minek); päeval (nt ühine söögikord, koos mängimine, toidu valmistamine, koristamine) ja õhtul (nt õhtusöögiks laua katmine, ühine mäng, vanniskäik, unejutt). Mida sa praegu nende rutiinide käigus teed? Kas sama tegevuse käigus saaksid teha midagi ka teraapia eesmärkide saavutamiseks?

Küsi logopeedilit vajadusel nõu ja juhiseid. Tee vajadusel kohandusi oma rutiinis.


Väikesed sammud on paremad.

Jaga ülesanded väiksemateks osadeks. Nt kui ülesandeks on harjutuse sooritamine 10x järjest, alusta 3-5 kordusest, iga päev suurenda korduste arvu. Väikesed sammud aitavad nii Sul endal kui lapsel saada enesekindlamaks - õnnestumine tõstab motivatsiooni ja vähendab stressi. Tsiteerides klassikuid: kui tervet rehkendust ei jõua, tee pool.


Planeeri ette

Mõtle läbi, millal ja kus saad harjutada, mida selleks pead tegema. Kindla plaani omamine rutiinsete tegevuste sooritamiseks aitab säilitada järjepidevust ja tõstab tulemuslikkust. Sageli on abi visuaalsest plaanist - tehtud tegevuse saab maha tõmmata, värviga või kleepsuga tähistada. Või lisa kohtadesse, kus päeva jooksul lapsega harjutada plaanid, postitid vajalike harjutustega. Nt Kui pidid lapsega harjutama /s/ häälikut sõna alguses, siis lisa kirjuta paberile /s/ häälikuga algavad sõnad, mis antud kontekstis on olulised: Nt vannitoas: suu, silmad, seep, seebitama, soe; köögis süüa tehes: sööma, sibul, suur, sile, salat, jmt.

Plaan on oluline nii Sulle vanemana kui ka lapsele!


Väärtusta protsessi ja väikseid võite

Keskendu õnnestumistele, isegi kui need on esialgu väikesed. Tagasiside andmisel püüa olla täpne - lihtsalt "tubli!" pole kasulik, kuna on liiga üldine ja ei toeta arengut. Kui laps püüab soovitud harjutusi teha, kuid kõik ei õnnestu esialgu veel hästi, siis tunnusta last proovimise eest ja võimalusel tunnusta selle eest, mis õnnestus - nt Su keel leidis õige koha! Õhu puhumine tuli sul küll juba väga hästi välja!

Positiivne tagasiside on üldjuhul alati motiveerivam kui negatiivne.


Head uut aastat ning eesmärkide täitumist! Olgu rutiinid teile toeks!

 
 
 

                     Registrikood 

                     16309871

                                            © 2024 KLANDMAR OÜ

bottom of page